Arçelik Klima Arıza Kodları

Arçelik Klima Teknik Servisi 1 Yıl Garantili, Hızlı ve Kaliteli Servis Hizmeti…

Arçelik klimalarınız ile ilgili bir sorun yaşandığında servisi çağırmadan önce kendinizin yapabileceği çözümler vardır.

Arçelik Klimaların Arızaları

Klimanız ünite mod değişimi sonrası hemen çalışmaz. Çalışmaması üniteyi korumak için çok önemlidir. Üniteyi çalıştırmadan önce 3 dakika beklenmelidir. Kapatıldıktan sonra ünite hemen açılırsa çalışmaz. Klimanız bu sebeplerden dolayı çalışmazsa servisimizi aramanız yeterli olacaktır. Arçelik klimanız sıcak hava üflememesi durumunda, ısıtma işlemi yapılırken ünitenin açılma işlemi sonrası üniteden soğuk hava üflenmesini önlemek için fan 2 ile 5 dakika çalışması normaldir. Bu arada ünite buzlarını çözmektedir. 5 veya 10 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Arçelik klimalarınızdan mobilya ya da halı kokuları gelebilir. Üniteden koku geliyor ise montajını ve bakımını servisimize yaptırmanız gerekmektedir.

Klimanızdan yumuşak bir hışırtı sesi gelirse, korkulacak bir şey yok. Bu ses sadece cihaz içinde akan soğutma işlevindeki gazın sesidir. Soğutma işleminde klimanın hava çıkışında buğulanma olabilir. Bu buğulanmanın oluşmasının nedeni dışarıda üflenen havanın sıcaklığı ile oda sıcaklığının arasında fark olmasıdır. Montaj yapan servisin üniteyi kontrol etmesi gerekmektedir. Arçelik klimalarınız odayı etkili bir şekilde ısıtmıyor ya da soğutmuyor ise klimanın filtrelerini kontrol etmeniz gerekmektedir. Ünitenin dışını kontrol ederek hava çıkışının ve girişinin tıkalı olup olmadığına bakmalısınız. Ünitenin termostatının uygun ayarda olması için kontrol edin. Klimanın bulunduğu ortamın kapıların ve pencerelerinin sıkıca kapalı olmasına dikkat edin. Cihazınızda sorun devam ediyorsa hemen servisimize bildirmenizi tavsiye ediyoruz.

Arçelik klimanız uzaktan kumanda sinyali almıyor ise kumandanın pillerinin bitip bitmediğini kontrol edin. Kumandayı klimanın sinyal alıcısına doğru uzatarak tekrar sinyal alıp almadığını kontrol edin. Uzaktan kumandanın pillerinin doğru yönde takılıp takılmadığına bakın. Eğer kontroller sonucu kumandanız çalışmıyorsa servisimizi aramanız gerekmektedir. Klima çalıştırıldığında ya da durduktan sonra da cihazdan tıkırtı halinde sesli gürültü gelebilir. Bunun sebebi ise plastik gövdenin sıcaklık oluşmasıyla genleşmesi ve büzülmesindendir. Bu cihazın hatalı bir çalışması değildir.

Timer ve Run  lambalarının her ikisi de yanıp sönüyor ise; dış ünitede anormallik, soğutkan yetersiz ve kompersör arızası oluşmasıdır. Gaz eksik. Bu sorunla karşılaşırsanız merkezimizi arayın.

Timer lambası yanıp sönüyorsa; serpantin sansörlerinde anormalli. Bu arızada servislerin müdahalesi gerekir. Merkezimizi arayın.

E57 arızası varsa; yetersiz soğutkan, gaz eksikliği, ara tesisat bakır boru kırık, kompersör basıncı düşük. Servis merkezi çağırmanız gerekmektedir.

Genel Arçelik Klima Arıza Kodları

E1: Oda sensöre
E2: İç ünite sensör
E3: Dış ünite sensör
E4: Komprosör
E5: Gaz kaçağı

Arçelik 4040 /4040s İnventer Klima Arızaları

Çalışma ledinin yanıp sönme sayılarına göre;

Arçelik İç Ünite

1 kez : İç ünite sensörü
2 kez : İç ünite sensörü
4 kez : Dış ünite olp açık devre
5 kez : İletişim hatası
6 kez : Dc zayıflama hatası
7 kez : Aşırı akım yuklenmesi

Arçelik Dış Ünite

Kart grubundaki led1’in yanıp sönme sayısına göre;

2 kez : İç ünite sensörü
4 kez : Dış ünite olp’si açık devre
5 kez : İletişim hatası
6 kez : Dc zayıflama
7 kez : Aşırı akım yuklenmesi
10 kez : Komprosör sensörü açık/kısa devre

Arçelik 4410 UK Klima Arızaları

0 : Oda sensörü açık devre
5 : Oda sensörü kısa devre
.0 : Defrost sens. açık devre
.5 : Defrost sens. kısa devre
0.0 : Oda+defrost sens. açık devre
0.5 : Oda +defrost sens. kısa devre
5.0 : Oda sensörü kısa defrost sens açık devre
5.5 : Oda+defrost sens kısa devre
hı : İç ortam 30 dereceden yuksek
ol : Yüksek basınç

Arçelik E6620/6710 Multi Split Klima Arızaları

İç ünitedeki çalışma ledinin yanıp sönme sayısından arızanın nedeni bıulunur

* 3 saniyede bir 1 kez yanıp sönüyorsa: İç ünite termistörlerinde açık/kısa devr
* 3 saniyede bir 2 kez yanıp sönüyorsa: Dış ünite termistöründe açık/kısa devre
* ” 3 ”: Klima aynı anda hem ısıtma hem soğutma yapıyor (kumanda çalışma konumunu sıfırlayın)
* ” 5 ”: İç dış ünitede iletişim yetersizliği
* 3 saniyede bir önce birkez sonra 2 kez yanıp sönüyorsa: Gaz basıncı kontrol/boru ve iletişim kablalorı kontrol edilmeli.

Arçelik 7300 Klima Arızaları

cho : Ortam sıcaklık sensörü kısa/açık devre
ch1 : Evep boru sıcaklık sensörü açık/kısa devre
ch2 : Görüntü panel tuşları bozuk/kısa devre
ch4 : Tahliye havası sensörü kısa/açık devre

Arçelik 7000 Klima Arızaları

İlk üç arıza Arçelik 7300 ile aynıdır. Son arıza bu klimada buz çözücü arızasıdır.

Arçelik Klima Bakımının Önemi

Bakımı yapılmayan klimalar insanı hasta edebilir. Kullanmakta olduğunuz Arçelik klimanızı servisimiz tarafından yapılması gereken periyodik bakım ileride yaşanacak sorunları en aza indirecektir. Klimalar iç ya da dış ortamlarda farklı ve değişik hava şartlarına maruz kalmaktadır. Klima cihazlarının ısı transfer yüzeylerinde oluşan tahribatlar ve kirlenme sonrası klimanın performansının düşmesine sebep olmaktadır. Klimaların içinde bulunan soğuk gazın işlem basıncında mevsimlere göre ayar yapılması gerekmektedir. Bu düzeltmeler sebebiyle klimalara en az senede iki kere bakım yapılması çok önemlidir. Düzenli bakım yapılmayan klimalar hem verimi düşürür, hem de boşa enerji zararını arttırır. Ayrıca bakım olmayan klimalar baş ağrısı, burun kanaması, sinüzit, yüz felci, kronik yorgunluk, lejyoner ve alerji gibi hastalıklara sebep olmaktadır. Bakımsız klimalardan kötü kokular gelebilir. Ayrıca performansı azalmaktadır ve enerji sarfiyatını % 40 arttırmaktadır.

Klima Bakımının Gerekli Olmasının Önemi

Arçelik klima bakımı sağlık açısından çok önemlidir. Hayati derecede birçok hastalıklardan korunmak için, konforun sağlanması ve korunmalar için önem taşımaktadır. Bakımı yapılan klimaların ömrünün uzadığı gözle görülen önemli konulardandır. Bakterilerden, polen ve kötü kokulardan arınmış tertemiz bir hava solumak için klima bakımı çok gerekli ve önemlidir.

Arçelik Klima Teknik Servisi 1 Yıl Garantili, Hızlı ve Kaliteli Servis Hizmeti…

x