Bosch Çamaşır Bulaşık Buzdolabı Arıza Kodları

Sürekli kendini geliştiren bir teknoloji içerisindeyiz. Her gün çamaşır ve bulaşık makineleri arasında yeni modeller çıkmaktadır. Bu makinelerde bazen başa çıkabileceğiniz bazende başa çıkamayacağız bazı arızalar meydana gelebilir. Bunların bazıları için servis çağırmanız gerekirken, bazılarını kendiniz evde servise ihtiyaç duymadan tamir edebilirsiniz. Bu sayede sizde masraflardan kaçabilirsiniz. Yazımızda bulaşık makinesi arızaları neden kaynaklandığını ve nasıl çözmeniz gerektiğini sizlere anlatacağız.

Bosch Çamaşır Makinesi Arıza Kodları

Bosch WFP Çamaşır Makinesi F01 Hatası Arızası
Bosch WFP Çamaşır Makinesi F02 Hatası Arızası
Bosch WFP Çamaşır Makinesi F04 Hatası Arızası
Bosch WFP Çamaşır Makinesi F08 Hatası Arızası

Bosch Logixx 8 Sensetive (was 20361 tr) F67 Hatası Arızası

Bosch Çamaşır Makinesi E01 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi F1 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi F02 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi E04 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi E06 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi E10 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi F11 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi E12 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi E14 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi E15 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi F16 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi F17 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi E18 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi F18 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi F19 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi F20 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi F23 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi E25 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi F28 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi F29 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi F34 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi F36 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi F42 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi F43 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi F44 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi F57 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi F61 Hatası Arızası
Bosch Çamaşır Makinesi F63 Hatası Arızası

Çamaşır makinenizin devamlı olarak çalışması ve temizlenmemesi durumunda arıza vermesi kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle makinenizin hata vermesi durumunda pek çok farklı neden bulunmaktadır. Ekranda beliren hata kodları cihazda yaşanan sorunu belirtmektedir. Cihazda bağlantı kaynaklı oluşan arızaların yanı sıra cihazda oluşan sorunlar nedeni ile de arıza durumları söz konusu olabilir.

Özellikle kullanıcı kaynaklı olan sorunlar cihazınızın çalışamaz duruma gelmesine neden olabileceğinden daha dikkatli hareket edilmesi gerekir. Cihazın çalışmaması durumunda ekranda beliren çamaşır makinesi arıza kodları sorun hakkında bilgi alınması sağlayacaktır. Bu sayede beliren koda göre hatanın nedeni belirlenerek duruma müdahale edilmektedir. Çamaşır makinenizin alt kısmında bulunan cihazın içerisinde kirli suyun ve farklı maddelerin dışarı atıldığı kısmı özellikle düzenli olarak temizlemeniz hem cihazın daha kaliteli yıkama yapmasını hem de sorunsuz olarak çalışmasını sağlayacaktır. Bu nedenle düzenli olarak kontrol edilmesi ve temizlenmesi gerekir. Cihazın hata vermesinin bağlantı sorunlu olması durumunda bağlantı kablolarının kontrol edilmesi sorunun çözülmesini sağlayacaktır.

Çamaşır Makinesinin Hata Vermesi Durumunda Yapılacaklar

Çamaşır makinenizin hata vermesi ve çalışmaması durumunda öncelikle ekranını kontrol ediniz. Ekranda beliren hata kodu cihazın sorunu hakkında bilgi almanızı sağlayacaktır. Küçük çaplı sorunlarda yapacağınız temizleme işlemi ve bağlantıların kontrolünün ardından resetleme işlemi yeniden cihazın çalışmasını sağlayabilir. Yapacağınız işlemler ile sonuç alamadığınız durumda servisimizi arayarak profesyonel yardım talep edebilirsiniz. Bu sayede ekibimiz sorunun kısa sürede çözülmesini sağlamaktadır.

Bosch Bulaşık Makinesi Arızaları

Bosch Bulaşık Makinesi Çalışmıyor
Bosch Bulaşık Makinesi E06 Hatası Arızası
Bosch Bulaşık Makinesi E09 Hatası Arızası
Bosch Bulaşık Makinesi E10 Hatası Arızası
Bosch Bulaşık Makinesi E11 Hatası Arızası
Bosch Bulaşık Makinesi E13 Hatası Arızası
Bosch Bulaşık Makinesi E14 Hatası Arızası
Bosch Bulaşık Makinesi E15 Hatası Arızası
Bosch Bulaşık Makinesi E16 Hatası Arızası
Bosch Bulaşık Makinesi E17 Hatası Arızası
Bosch Bulaşık Makinesi E18 Hatası Arızası
Bosch Bulaşık Makinesi E20 Hatası Arızası
Bosch Bulaşık Makinesi E21 Hatası Arızası
Bosch Bulaşık Makinesi E23 Hatası Arızası
Bosch Bulaşık Makinesi E24 Hatası Arızası
Bosch Bulaşık Makinesi E25 Hatası Arızası
Bosch Bulaşık Makinesi E26 Hatası Arızası

Bosch markalı bulaşık makinelerinizde bazen kullanıcı kaynaklı bazen de makineden kaynaklı arızalar meydana gelebilir. İlk önce kullanıcılarımız şunu önemle hatırlatmak istiyoruz. Eğer makineyi çalışırken durdurmanız gereken bir durumla karşılaşırsanız, programı kesinlikle iptal etmeniz gerekmektedir. Programı iptal etmeden makineyi durdurursanız makinede problem yaşayabilirsiniz. Bulaşık makinesi arızası nasıl anlayabilirsiniz? Cihazınızın dijital ekranında herhangi bir hata kodu beliriyorsa, cihazınızda küçük veya büyük çapta bir arıza meydana gelmiştir. Bunu fark ettiğinizde yapmanız gereken ilk şey, makinenizi elektrikten ayırmanız gerekmektedir. Dediğimiz gibi ilk önce makineyi çalışırken bu arızayı fark etmeniz durumunda programı iptal ediniz. Daha sonra makineyi elektrikten dikkatli bir şekilde ayırınız. Eğer hiçbir sayı kodu göstermeden cihazınız çalışmıyor ise, mutlaka sigortanızı kontrol ediniz. Yani elektriklerin olup, olmadığını kontrol ediniz. Makine çalışırken ses çıkartıyorsa, bulaşıklarınızın bir kısmı alt dönme koluna sürtüyor olabilir. Bu da sizde makinenizin bozulduğu algısını yaratabilir. Fark ettiğiniz anda programı iptal edin ve döner kolu kontrol edin. Size makineyi çalıştırmadan önce döner kolu çevirmenizi öneriyoruz. Böylece çalışan programı iptal etmeniz gerekmeyecek.

Makinenize bulaşıklarınızı koydunuz fakat kapak tam olarak kapanmıyor. Kesinlikle bu durumda makinenizi kapatmak için onu zorlamayın. Makinenizin kilitte olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer bu da işe yaramıyorsa, kesinlikle makinenize reset atmanız gerekmektedir. Eğer makinenizin deterjan koyma bölümü kapanmıyorsa, orada bulunan deterjan kalıntılarını temizlemeniz gerekmektedir. Bunu sizlere düzenli olarak temizlemenizi öneriyoruz. Bu temizliğiniz makinenizin ömrünü uzatacaktır. Eğer makinenizin dijital ekranında sayı beliriyorsa musluğunuzu kontrol ediniz. Makineniz bulaşıkları yıkamak için gerekli olan suyu alamıyor olabilir. Veya hortumunuzu kontrol ediniz. Düzenli olarak bunu yapmanız gerekmektedir.

Arızayı Nasıl Önleyebilirim?

Bulaşık makinenizin arızalarını ilk olarak makinenize uygun olarak kullanacağınız deterjanlar ile önleyebilirsiniz. Sürekli olarak deterjan haznesini temiz tutunuz. Makinenize bulaşık yerleştirirken, bulaşıklarınızda bulunan artıkları en azından bir su tutup, temizlemeniz makinenizin yararına olacaktır. Aralıklarla makinenizi boş olarak yıkayın. Böylece makineniz kendini temizlemiş olacaktır. Ayrıca dijital ekranını hafif nemli bir bez ile temizleyebilirsiniz. Sert cisimler ile temizlemeniz halinde, cihazınızın dijital ekranına geri dönülmeyen hasarlar verebilirsiniz. Makinenizin alabileceğinden fazla bulaşık koymayınız. Zaten makinenizin belli bir bulaşık alma haznesi bulunmaktadır. Sizin bunu zorlamanız makinenizde kalıcı hasarlara veya dönen pervanesine zarar verebilir. Bulaşık makinenizin gerekli olan bakımını kesinlikle ihmal etmeyiniz. Bu makinenizin ömrünün az olmasına neden olur. Kullandığınız parçaların ve deterjanların makinenize uygun olduğundan kesinlikle emin olunuz.

Eğer makinenizde bu sorunlar dışında bir sorun fark ederseniz, kendiniz müdahale etmeye kalkmayınız. Web sayfamızda bulunan yetkili servisimizi arayınız. Servisimiz yoğunluk durumuna göre sizlere en geç 1 iş günü içerisinde geri dönüş yapacaklardır. Makinenizin arızalı olduğunu fark ettiğinizde, lütfen makinenizi kullanmaya devam etmeyiniz. Daha fazla bozulmasına neden olabilirsiniz. Ve makinenizi ciddi tehlikeye atıp, masraf çıkartabilirsiniz.

Bosch Buzdolabı Arızaları

Bosch Buzdolabının Işıkları Yanıp Sönüyor
Bosch Buzdolabı Üst Kısmı Soğutmuyor
Bosch Buzdolabı Soğutmuyor
Bosch Buzdolabı Üstü Soğutuyor Altı Soğutmuyor
Bosch No Frost Buzdolabı Üst Bölme Soğutmuyor

Bosch buzdolabı arızaları hakkında sizleri bu yazımız altında bilgilendirmek istiyoruz. Buzdolabı bir evde kesinlikle olmazsa olmaz beyaz eşyalardan biridir. Hayatımızı sürdürmemiz için gerekli olan bu eşya, bazen kullanıcı hatası ile bazen de makinenin kendisinden kaynaklı arızalar meydana gelebilir. Bunun için sizleri kesinlikle bu arızaları fark ettiğinizde makinenizi çalıştırmaya devam etmeyiniz. İlk önce cihazınızı elektrikten ayırınız. Sessiz bir ortamda makineniz eğer motoru gürültülü bir ses çıkartıyorsa bir süre beklemede kalınız. Eğer içine çok fazla yiyecek koyduysanız makineniz bunları soğutmak için yaptığından daha fazla çalışma gücü gösterebilir. Bu durumda korkulacak hiçbir şey yok demektir. Çıt çıt şeklinde makineden ses geliyorsa, cihazınızın içerisinde yiyecekleri doğru bir şekilde yerleştirmemişsiniz demektir. Lütfen cihazınıza yiyeceklerinizi doğru bir şekilde yerleştiriniz. Eğer parçalarında bir arıza fark ederseniz, lütfen makineniz için orijinal parçalar kullanın. Buzdolabınızın başka bir eşya veya cihaza temas etmediğinden emin olunuz. Makinenin her çevresinde en az 3 – 4 cm aralığında boşluk bırakmanız gerekmektedir. Seslerin bazı nedeni de makinenin içinde koyduğunuz kaplar dengesiz bir şekilde durmasından kaynaklanır. Kaplarınız, raflarınız düzenli yerleştirilmediğinden sallanıyor olabilir. Lütfen bu parçaları doğru bir şekilde yerleştirdiğinizden kesinlikle emin olunuz. Kapların ve şişelerin birbirine yerleşmemesine dikkat ediniz.

Yaptığınız bütün işlemlere rağmen makinenizden hâlâ ses geliyor ise lütfen web sayfamızda bulunan telefon numaralarımızdan veya e-posta adreslerimizden hafta içi her gün bizlere ulaşabilirsiniz. Deneyimli uzman ekip arkadaşlarımız sizlere en kısa sürede geri dönüş yapacaktır. Beyaz eşyalarınızı kullanırken lütfen kullanma kılavuzuna uyunuz.

Buzdolabı Temizliği

Sizde diğer kullanıcılar gibi elbette makineniz sürekli ilk aldığınız günkü gibi durmasını isterseniz. Bunun için kolaya kaçmadan makinenizin ihtiyacı olan bütün temizliği aksatmadan, düzenli olarak ve vaktinde yapmanız gerekmektedir. Sizler için makinenizi nasıl temizlemeniz gerektiğini kısaca derledik:

  • Buzdolabında temizlik yapacaksınız ilk olarak lütfen makinenizi elektrikten ayırınız ve tamamen kapatınız. Makineniz elektriğe bağlı iken temizlik yapmak makinenize zarar verebilir.
  • Bunun için ya makinenizin fişini çekiniz ya da elektriğinizin sigortasını kapatınız.
  • Buzdolabınızın bozulmasını engellemek için çok sıcak besinlerinizi makineye koymayın. Aksi takdirde makine sıcak yiyeceği algılar ve onu soğutmak için motorun daha fazla çalışmasını sağlar. Bu da zamanla motorunuzun bozulmasına ve hatta yanmasına neden olur. Ayrıca sıcak olarak konulan yiyecek makinenizin rafında bazen çıkmayan kalıcı izlere neden olabilir.
  • Cihazınızı ılık veya soğuk bir bezle temizleyebilirsiniz. Bezin yumuşak olmasına dikkat ediniz. Sert temizlik malzemeleri makinenize zarar verebilir.
  • Aydınlatma yerini ıslak bezle temizlemeyiniz.
  • Asit içeren temizleme ürünleri buzdolabınızı temizlemek için kullanmayınız. Makinenize zarar verebilir.
  • Makinenizde bulunan rafları kesinlikle bulaşık makinesine koyarak yıkamayın. Parçalar bozulabilir. Ve bu kullanıcı hatasına girmektedir. Bunun için raflarınızı ya bez yardımı ile ya da bulaşık yıkar gibi lavaboda temizleyebilirsiniz. Böylece raflarınıza hiçbir zarar gelmez.
  • Temiz su kullanmaya özen gösteriniz.
  • Temizleme işlemi bittikten sonra ilk olarak makinenizi tekrar elektriğe bağlayınız.
  • Ardından yiyecekleri tek tek dolabınıza yerleştiriniz.

Cihazınızı eğer uzun vadede kullanmak istiyorsanız kapaklarını olabildiğince az açmaya çalışınız. Makinenizin arka kısmını bir süpürge yardımı ile temizleyiniz. Zaman içerisinde makinenizin motoru toz dolar. Ve bu daha fazla elektrik tüketmesine sebep olur. Bu durumda sizin elektrik faturanıza olumsuz olarak yansır. Dediğimiz gibi sıcak besinlerini ılımasını bekleyiniz ve makinenize öyle yerleştiriniz. Buzdolabınızın ihtiyacı olan bakımını ihmal etmeyiniz. Düzenli olarak en az ayda 2 defa temizliğini yapınız. Böylece makinenizi istediğinizden daha uzun vadede kullanabileceksiniz.

x